Sapanca Hakkında

Sakarya ilimize bağlı önemli turizm merkezlerimizden sayılan Sapanca, sahip olduğu tabiat parkları, dereleri, muhteşem sahili ile sahip Sapanca Gölü ve ilçedeki aktivitelerle turizm severlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Sapanca’yı özel kılan belli başlı özellikleri bulunuyor. Bu özelliklerin başında konumu ve ulaşımın kolay olması geliyor. Öyle ki, Marmara bölgesinin önemli vilayetlerinden Sakarya’ya 20 kilometre, Kocaeli’ye 40 kilometre, İstanbul’a 120 kilometre, Yalova’ya 110 kilometre, Bursa’ya 160 kilometre ve Bolu’ya 130 kilometre mesafede bulunuyor. İlçe merkezinden geçen Ankara-İstanbul otoyolu ve hızlı tren hattı ulaşımda ciddi avantajlar sağlıyor. Çevre illerde yaşayan insanlar için haftasonları ve diğer tatillerini geçirebilecekleri en kolay seçenekler arasında yer alıyor. Ulaşımın bu derece kolay olduğu Sapanca’da doğal özellikler, dereler, muhteşem göl manzarası, yayla, doğa ve su sporları, otantik restoranlar gibi tatilde arzu edebileceğiniz nice özelliğin bulunması tatil için mükemmel bir fırsat sunuyor.

Sapanca fotoğrafları nevras resort

Marmara’nın önemli tatlı su göllerinden sayılan Sapanca Gölü ise etrafı ormanla çevrili, yaklaşık olarak 40 kilometrekare genişliğinde doğa harikası bir göl. Kıyısındaki bitki türlerinin çeşitliliği, suyunun berrak mavisi özellikle doğanın canlandığı bahar aylarında tam bir renk cümbüşü sunuyor. Çınar ve ıhlamur ağaçları, sebze meyve bahçeleri arasında uzanan gölgeli yolları bölgeye ve göle ayrı bir güzellik katıyor.

Sapanca’ya geldiğinizde gezebileceğiniz ve kolaylıkla ulaşabileceğiniz Kırkpınar ve Kurtköy beldeleri de var. Kurtköy’de dereler, geniş piknik alanları, alabalık çiftlikleri ve restoranlar bulunuyor. Bu bölgelere Sapanca’nın meyve bahçeleri de dememiz mümkün. Kırkpınar bölgesi, yeşillikler içinde, rahat yürüyüş alanları ile restoran ve kafeleriyle ünlü bir yer.

İstanbuldere ve Mahmudiye deresi Sapanca’nın son yıllarda parlayan yıldızları haline geldi. Bu derelerde hem alabalık çiftlikleri hem de restoran ve kafeler bulunmaktadır. Doğal görünümü ve dere sesi eşliğinde sevdiklerinizle birlikte huzurlu bir yemek yiyip kahvenizi yudumlayabilirsiniz.